top of page

Türkiye’de ortaya çıkan sahte “Picasso”ların uzun bir mazisi var. “La Fermière” olduğu iddia edilen ilk tablo 5 Haziran 2000 tarihinde İzmir emniyet birimleri tarafından düzenlenen bir operasyonla ele geçirildi. O günden günümüze 21 farklı ilde, 34 farklı operasyonda toplam 36 Picasso tablosu Türkiye’de yakalandı. Bunların en sonuncusu 15 Kasım 2018’de Malatya’da ele geçirildi ve bu sitenin hazırlanmasına ilham kaynağı oldu. Bu çevrimiçi proje, ele geçirilen “Picasso” tablolarına ilişkin haber ve yazıları bir araya getirerek; Türkiye’nin “Picasso”larıyla kurduğu ilişkinin yıllar içinde nasıl evrildiğini göstermeyi amaçlıyor.

 

Projenin ismine, Martin Bailey’in The Art Newspaper’da (Haziran 2001) yayımlanan “The Turkish Picassos” başlıklı yazısı kaynaklık etti. Site içeriği ise üç bölümden bölümden oluşuyor. Tablolara ilişkin haber ve yazılara Arşiv bölümünden ulaşabilir. Basılı ve çevrimiçi kaynaklardan derlenen haberlerin asıllarına, Arşiv sayfasındaki çizelgede yer alan tanımlayıcı bölümündeki kodlar (örn. PICMIL20000607) üzerinden erişebilir. Bazı vakalarda, farklı bilgi veya görüntüler içerdiği için aynı olay hakkında birden fazla haber kaynağına yer verilmiştir. Zaman çizelgesi şeklinde tasarlanan Tablolar bölümünde, ele geçirilen eserlerin mevcut olan fotoğraflarını görebilirsiniz. Sayılar sayfasında ise ele geçirilen tablolara ilişkin yıl, şehir, tarih ve sayı temelli istatistiki veriler sunuluyor.   

 

Site, yeni Picassolar ortaya çıktıkça güncellenecek;  eksik kalan tablo görselleri tamamlanmaya çalışılacaktır. Siteye katkı da bulunacak görsel, yazı ve haberler paylaşımlarınız için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

bottom of page